Hoppa till sidans innehåll

Resultat KM


Från och med säsongen 2003-2004 är rubrikerna nedan klickbara, om du vill läsa mer om det årets KM.

KM 1959
Lag Sven Lindvall, Gösta Bodin, Torsten Ekstrand, Inge Ehrlén

KM 1960
Lag Birger Lemke, Magnus Gustafsson, Johnny Johansson, Allan Sund
Figur Erik Sperber

KM 1961
Lag Sven Lindvall, Gösta Bodin, Torsten Ekstrand, Inge Ehrlén
Figur Birger Lemke

KM 1962
Lag Birger Lemke, Allan Sund, Mark Mitlin, Thure Berglund
Figur Erik Andersson

KM 1963
Lag Gösta Johnson, Gösta Bodin, Olle Johnsson, Bertil Sjögren
Figur Birger Lemke

KM 1964
Lag Olle Frisch, Sigurd Hallström, Erik Sperber, Birger Enroth
Figur Birger Lemke

KM 1965
Lag Sven Lindvall, Lars Nathorst-Westfelt, Inge Ehrlén, Ingvar Wallteg
Figur Lennart Lindstedt

KM 1966
Lag Sven Lindvall, Lars Nathorst-Westfelt, Inge Ehrlén, Ingvar Wallteg
Figur Erik Sperber
Lag damer Mait Lemke, Ingrid Johnsson, Ann-Marie Berglund, Maj-Britt Bodin

KM 1967
Lag Magnus Gustafsson, Erik Larsson, Walfrid Stenlund, Erik Andersson
Figur Birger Lemke
Lag damer Britt Hallström, Birgit Frisch, Anna-Greta Johnsson, Ruth Jonsson

KM 1968
Lag Birger Lemke, Gösta Axling, Stig Penje, Allan Sund
Figur Sigurd Hallström
Lag damer Mait Lemke, Ingrid Johnsson, Ann-Marie Berglund, Maj-Britt Bodin

KM 1969
Lag Olle Frisch, Sigurd Hallström, Erik Sperber, Bertil Aronsson
Figur Bertil Lemke
Lag damer Britt Hallström, Anna-Greta Johnsson, Ruth Jonsson, Harriet Lemke
Mixed Birger Lemke, Mait Lemke, Gösta Bodin, Maj-Britt Bodin

KM 1970
Lag Birger Lemke, Arne Friman, Sigurd Hallström, Henning Jacobsson
Figur Gösta Bodin
Lag damer Britt Hallström, Anna-Greta Johnsson, Ruth Jonsson, Harriet Lemke
Lag juniorer Bertil Lemke, Britt Carlsson, Claes Dahlberg, Dick Hamberg
Mixed Sigurd Hallström, Britt Hallström, Urban Andersson, Birgitta Wahlström

KM 1971
Lag Gösta Jonsson, Bertil Lemke, Olle Johnson, Magnus Gustafsson
Figur Bertil Lemke
Lag damer Mait Lemke, Ingrid Johnsson, Ann-Marie Berglund, Maj-Britt Bodin
Mixed Bertil Aronsson, Britt Carlsson, Walfrid Stenlund, Marianne Bradford

KM 1972
Lag Bertil Andersson, Gösta Bodin, Erik Allard, Eskil Dahlberg
Figur Sigurd Hallström
Lag damer Britt Hallström, Anna-Greta Johnsson, Ruth Jonsson, Lena Ericsson
Mixed Gösta Johnsson, Ingrid Johnsson, Gösta Bodin, Maj-Britt Bodin

KM 1973
Lag Lars Nathorst-Westfelt, Boris Carlsson, Lars Ljunglöf, N-O Meltzer
Figur Lennart Hulth
Mixed Sigurd Hallström, Britt Hallström, Erik Sperber, Ruth Jonsson

KM 1974
Lag Arne Friman, Ulf Bohlin, Lennart Hulth, Bertil Lemke
Figur Arne Friman
Lag damer Britt Hallström, Anna-Greta Johnsson, Ruth Jonsson, Carin Johnson
Mixed Britt Hallström, Claes Dahlberg, Ruth Jonsson, Dick Hamberg

KM 1975
Lag Britt Hallström, Carin Johnson, Ruth Jonsson, Per Hallström

KM 1976
Lag Claes Dahlberg, Dick Hamberg, Michael Hansen, Stig Ahlroth
Figur Per Hallström
Mixed Britt Hallström, Per Hallström, Ruth Jonsson, Kaj Johnsson

KM 1977
Lag Claes Dahlberg, Dick Hamberg, Thomas Carlsson, Bertil Lemke
Figur Per Hallström
Mixed Britt Hallström, Per Hallström, Ruth Jonsson, Anders Bodin

KM 1978
Lag Gösta Bodin, Gösta Johnson, Bertil Lemke, Mikael Rydén, Jan Karlsson
Figur Claes Dahlberg
2-manna Claes Dahlberg, Claes-Göran Larsson

KM 1979
Lag Gösta Bodin, Bertil Lemke, Mikael Rydén, Lennart Lille, Tord Nybleus
Figur Dick Hamberg
2-manna Claes Dahlberg, Dick Hamberg

KM 1980
Lag Gösta Bodin, Bertil Lemke, Mikael Rydén, Lennart Lille
Figur Claes Dahlberg
2-manna Claes Dahlberg, Dick Hamberg

KM 1981
Lag Claes Dahlberg, Dick Hamberg, Michael Hansen, Stefan Lundquist, Lars Sandblom
Figur Claes Dahlberg
2-manna Claes Dahlberg, Dick Hamberg

KM 1982
Lag Claes Dahlberg, Dick Hamberg, Claes-Göran Larsson, Lars Sandblom
Figur Claes Dahlberg
2-manna Claes Dahlberg, Dick Hamberg

KM 1983
Lag Åke Carpel, Tommy Blomberg, Anders Rondahl, Thomas Carpel
Figur Dick Hamberg
2-manna Claes Dahlberg, Dick Hamberg

KM 1984
Lag Claes Dahlberg, Dick Hamberg, Claes-Göran Larsson, Tord Nybleus, Stig Ahlroth
Figur Göran Stening
2-manna Claes Dahlberg, Dick Hamberg

KM 1985
Lag Claes Dahlberg, Claes-Göran Larsson, Tord Nybleus, Peter Bradford, Lennart Lundkvist
Figur Claes Dahlberg
2-manna ?

KM 1986
Lag Claes Dahlberg, Claes-Göran Larsson, Tord Nybleus, Tony Ericsson, Alf Jarneland
Figur Claes Dahlberg
2-manna ?

KM 1987
Lag Claes Dahlberg, Claes-Göran Larsson, Jörgen Kindstedt, Torben Larsen
Figur Claes Dahlberg
2-manna ?

KM 1988
Lag Claes Dahlberg, Claes-Göran Larsson, Lennart Lundkvist, Jörgen Kindstedt
Figur Claes Dahlberg
2-manna ?

KM 1989
Lag Claes Dahlberg, Claes-Göran Larsson, Tomas Carlsson, Tomas Fristedt
Figur Claes Dahlberg
2-manna ?

KM 1990
Lag Kaj Johnson, Mikael Rydén, Tomas Flock, Tommy Byström
Figur Claes Dahlberg
2-manna ?

KM 1991
Lag Kaj Johnson, Mikael Rydén, Tomas Flock, Tommy Byström, Håkan Pettersson
Figur Edde Berggren
2-manna ?

KM 1992
Lag Håkan Mannerstedt, Lars Ohlsson, Anders Nilsson, Bo Kimstrand, Ingemar Thid
Figur ingen tävling
2-manna ?

KM 1993
Lag Tomas Fristedt, Sverker Schäf, Tomas Carlsson
Figur Ulf Engström
2-manna ?

KM 1994
Lag Kaj Johnson, Mikael Rydén, Tomas Carlsson, Tomas Flock
Figur Tomas Carlsson
2-manna ?

KM 1995
Lag Tomas Carlsson, Sverker Schäf, Lennart Lindstedt, Åke Ibjer
Figur Tomas Carlsson
2-manna ?

KM 1996
Lag Tomas Carlsson, Sverker Schäf, Lennart Lindstedt, Jan Forsgårdh
Figur Tomas Carlsson 
2-manna

KM 1997
Lag
Figur Tomas Carlsson
2-manna

KM 1998
Lag ?
Figur ?
2-manna ?

KM 1999-2000
Lag Lag Dahlberg
Claes Dahlberg, Tomas Fristedt, Tomas Carlsson, Sverker Schäf
Figur ?
2-manna Tomas Carlsson, Sverker Schäf

KM 2000-2001
Lag Lag Botvid
Göran Andersson, Jan Engström, Taras Kentrschynskyj, Mats Lönn, Miro Nizich, Per Renglin
Figur Dennis Lundvall
2-manna Dennis Lundvall, Guy Johansson

KM 2001-2002
Lag Lag Dahlberg
Claes Dahlberg, Tomas Fristedt, Tomas Carlsson, Sverker Schäf
Figur Per Nordin
2-manna Tomas Carlsson, Christoffer Carlsson

KM 2002-2003
Lag Lag Dahlberg
Claes Dahlberg, Tomas Fristedt, Tomas Carlsson, Curt Jönsson
Figur Olle Esbjörnsson
2-manna Jan Engström, Taras Kentrschynskyj

KM 2003-2004
Lag Lag Dahlberg
Claes Dahlberg, Tomas Fristedt, Tomas Carlsson, Sverker Schäf
Figur Tomas Carlsson
2-manna Peter Johansson, Patrik Sipinen

KM 2004-2005
Lag Lag Sippan
Kent Åberg, Patrik Sipinen, Tomas Fristedt, Peter Johansson
Figur Tomas Fristedt
2-manna Tomas Fristedt, Sverker Schäf

KM 2005-2006
Lag Lag Dahlberg
Claes Dahlberg, Tomas Johansson, Tomas Carlsson, Sverker Schäf
Figur Tomas Fristedt
2-manna Peter Johansson, Patrik Sipinen

KM 2006-2007
Lag Lag Dahlberg
Claes Dahlberg, Kenth Åberg, Tomas Carlsson, Sverker Schäf
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Viktor Gustavsson, Tore Österlund

KM 2007-2008
Lag Lag Fors Måleri
Hans Fors, Tomas Johansson, Tobbe Larsson, Christoffer Carlsson
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Sixten Hilborn, Tore Österlund

KM 2008-2009
Lag Lag Dragspelarna
Ing-Marie Persson, Anne Bergstedt-Carlsson, Ralf Bergman, Tomas Carlsson
Figur Tomas Fristedt
2-manna Tomas Fristedt, Lars Holmberg

KM 2009-2010
Lag Lag Fors Måleri
Tobbe Larssson, Håkan Pettersson, Hasse Fors, Christoffer Carlsson
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Viktor Gustavsson, Tore Österlund

KM 2010-2011
Lag Lag Familjen
David Gustafsson, Elina Gustafsson, Rolf Gustafsson, Viktor Gustafsson
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Viktor Gustavsson, Rolf Gustafsson

KM 2011-2012
Lag Wildhog
Tobbe Larsson, Tomas Fristedt, Tomas Carlsson, Christoffer Carlsson
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Tomas Carlsson, Christoffer Carlsson

KM 2012-2013
Lag Inget spel
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Tomas Carlsson, Christoffer Carlsson

KM 2013-2014
Lag Inget spel
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Claes Dahlberg, Kent Åberg

KM 2014-2015
Lag Inget spel
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Jan Engström, Håkan Pettersson

KM 2015-2016
Lag Inget spel
Figur Jon Melin
2-manna Claes Dahlberg, Kent Åberg

KM 2016-2017
Lag Inget spel
Figur Christoffer Carlsson
2-manna Tomas Carlsson, Christoffer Carlsson
Uppdaterad: 26 FEB 2018 21:09 Skribent: Jan Engström

annons

divisionsspel

 

Postadress:
Södertälje CK - Curling
Box 316
15124 Södertälje

Besöksadress:
Erik Dahlbergs väg 17
15124 Södertälje

Kontakt:
Tel: +46707968644
E-post: This is a mailto link