Gå till innehåll
Svenska Curlingförbundet
Svenska Curlingförbundet

2025 kommer Fritidskortet: Nu söker vi pilotföreningar för att möta den satsningen!

Under hösten 2025 kommer ungdomar mellan 8-16 år i Sverige att få tillgång till ett Fritidskort som är laddat med en summa pengar och som kan användas för att delta i fritidsaktiviteter inom idrottsrörelsen, friluftsorganisationer och andra organisationer inom civilsamhället och kulturområdet.

En särskild satsning görs för att ungdomar i socioekonomiskt segrerade områden, Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. enklare ska kunna ta del av föreningslivet Under 2024-2025 gör samtliga idrottsförbund en satsning för att förbereda idrotten och föreningarna på att erbjuda

Vi söker två föreningar för pilotprojekt under hösten 2024.

Nu söker vi två föreningar som vill delta i ett pilotprojekt under hösten 2024.

Syftet är att skapa relation till en ny målgrupp och samla in kunskap om hur de vill idrotta inom ramen för curlingens verksamhet. Föreningens ledare kommer att träffa ungdomar via skola eller annan verksamhet, bjuda in dem till hallen för att testa curling och sedan samlas för samtal gällande hur ungdomarna ser en eventuell utveckling och fortsättning av aktiviteten.

För att lyckas behöver föreningen följande:

  • Ledare som vill engagera sig i att testa nytt och arbeta för att utöka föreningens ungdomsverksamhet.
  • Att föreningen, rent geografiskt befinner sig inom 2 kilometer från något RegSo område.
  • Att föreningen har en positiv miljö i sin hall och en god vilja att utveckla verksamheten. Fördelar är också om det finns tidigar relationer eller ingångar till någon skola.

Ledarna inom ramen för projektet kommer att arvoderas. Föreningarna tilldelas också ett projektstöd på 20 000 kronor.

Har ni frågor om Fritidskortet eller om att vara pilotförening? Kontakta sara.carlsson@curling.se

>>MER OM FRITIDSKORTET Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

>>KOLLA OM ER FÖRENING HAR ETT REGSO OMRÅDE NÄRA Pdf, 306.4 kB, öppnas i nytt fönster.

Publicerad: 2024-06-14